Ogłoszenie

Wędkarstwo męskie hobby

#1 2010-03-13 09:52:30

Hondziu

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-11
Posty: 43
Punktów :   

Stornia (Platichthys flesus)

SYSTEMATYKA, WYGLĄD
Stornia, popularnie nazywana flądrą, należy do rodziny
flądrowatych.
Posiada typowe dla wszystkich płastug silnie spłaszczone bocznie, owalne ciało. Ryby te po wylęgnięciu się pływają w normalnej pozycji, a ich oczy są umieszczone po bokach ciała. Wraz ze wzrostem jednak przemieszczają się na jeden bok ciała i ryba przechodzi na denny tryb życia, pływając odtąd na "ślepym" boku.
U niektórych gatunków oczy przemieszczają się na lewy bok ciała (np. u nagłada), u innych na prawy-jak w przypadku storni. Zdarzają się jednak osobniki u których jest odwrotnie, jednak są to wyjątki.


Płastuga posiada małą głowę
z niedużym pyszczkiem uzbrojonym w ząbki.
W pobliżu płetw piersiowych łuski są twarde i ostro zakończone.
Ciało z wierzchu dość obficie pokryte śluzem, brązowe z żółtawym odcieniem oraz pomarańczowymi plamami (u podobnego gatunku-gładzicy-plamy są bardziej czerwone, poza tym nie ma ona wspomnianych twardych łusek na podbrzuszu).
Stornia potrafi dostosować natężenie barw ciała do podłoża.
Lewa, ślepa strona
ciała jest pozbawiona pigmentu, biała.



Osiąga wielkość 30-45cm, przeciętnie trafiają się mniejsze osobniki.


ŚRODOWISKO ŻYCIA
Stornie to ryby morskie. Zamieszkują przeważnie wody przybrzeżne, zalewy morskie, zdarza się że wpływają do przyujściowych odcinków rzek.
Zdarzało się jednak spotykać je w Wiśle aż w okolicach Warszawy.

Stornia jest rybą przydenną-zagrzebuje się w piasku za pomocą szybkich ruchów ciała. Wystawia zwykle tylko głowę. Kryjówkę opuszcza na czas żerowania.


POŻYWIENIE
Stornie, tak jak i inne płastugi, są mięsożerne. Pokarmem mniejszych storni są drobne zwierzęta denne-skąposzczety, skorupiaki. Większe osobniki często polują na małże i malutkie rybki-np. dobijaki.


ROZRÓD
Stornie przystępują do tarła wiosną, w marcu, trwa ono zwykle do maja. Odbywa się ono w głębszych wodach, natomiast narybek wędruje na przybrzeżne płycizny.

METODY POŁOWU
Ponieważ są to ryby przydenne, dominują tu metody gruntowe. Ciężarki powinny być płaskie lub mieć specjalne uzbrojenie, żeby zakotwiczały się w podłożu i nie przemieszczały pod wpływem fal.

Haczyki muszą mieć jak najdłuższy trzonek, bo stornia bardzo łatwo połyka zdobycz a przy tym ma bardzo wąski przełyk i trudno ją wyhaczyć, gdy zbyt głęboko się zatnie.


Przynęty zwierzęce-dżdżownice, piaskówki, skorupiaki, drobne rybki.

Można spróbować spinningu, np. metodą bocznego troka.

REGULAMIN
POŁOWU
Przepisy ochronne dla ryb morskich mogą się zmieniać-najlepiej zasięgnąć informacji na ten temat wykupując zezwolenie na połowy morskie w odpowiednim Urzędzie Morskim bądź kapitanacie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.playrohan.pun.pl www.atom-scans.pun.pl www.wodbo.pun.pl www.djbartiwwe.pun.pl www.gta.pun.pl