Ogłoszenie

Wędkarstwo męskie hobby

#1 2010-03-13 09:57:01

Hondziu

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-11
Posty: 43
Punktów :   

Okoń (Perca flufiatilis)

SYSTEMATYKA-WYGLĄD

Okoń jest jedną z najpiękniej ubarwionych ryb słodko wodnych. Płetwę grzbietową okoń ma dużą, dwudzielną, przednia jej częśc większa, rozpięta jest na ostrych kolczastych promieniach twardych.
Płetwy brzuszne, odbytowa i ogonowa są barwy pomarańczowej, na brzegach krwisto czerwone.Częśc grzbietowa mocno wysklepionego ciała jest ciemno turkusowa.Rozpoczynają sie na niej schodzac w kierunku jaśniejszych boków, charakterystyczne ciemne, poprzeczne pregi w liczbie 5-9. Cale ciało pokryte twardymi, grzebieniastymi (ktenoidalnymi) łuskami zaopatrzonymi w maleńkie kolce na zewnętrznej stronie.Wskutek tego ciało okonia jest szorstkie. Kości pokrywy skrzelowej równiez sa zaopatrzone w ostry kolec, na który trzeba uważac przy wyjmowaniu haczyka z pyska ryby.

ŚRODOWISKO ŻYCIA

Okonie żyją w stadach, przy dnie
, blisko krzaków, kamieni
i innych kryjowek. Również stadnie polują na swoje ofiary. Największe ławice tworzą małe okonie, większe sztuki plywają zwykle w mniej liczebnych grupach.

ROZRÓD

Tarło odbywa sie w kwietniu-maju, przy brzegach.Samica sklada 15 000-20 000 jaj, ikra skupiona jest w długie wstęgi.

POŻYWIENIE

Do czasu osiągnięcia długosci 15cm okoń żywi sie głównie oragnizmami bezkręgowymi, później staje sie drapieżny. U okoni powszechny jest kanibalizm, już roczny narybek pożera wylęg własnego gatunku.
Wzrost uzależniony jest od liczbności okoni oraz ilosci pokarmu w danym zbiorniku.Piętnastoletni okoń może ważyc 1.5kg znane sa jednak przykłady znacznie wolniejszego czy szybszego wzrostu.

METODY POŁOWU

Duży okoń jest bardzo cenioną i poszukiwaną przez
wędkarzy rybą. Można go łowic przez caly rok. Przynęte bierze chętnie również w okresie tarła. Do połowu okoni używa sie lekkich , sprężystych wędzisk z kołowrotkiem i delikatną
żylką. W metodach spławikowych przynęte umieszcza sie okolo 15cm nad dnem. Dobre sa małe, żywe czerwone robaczki z kompostu lub obornika. Jesienią najlepszy
jest niewielki żywiec. W połowach spinningowych najlepsze wyniki dają błystki obrotowe w niewielkich rozmiarach, niewielkie gumki i tzw. paprochy. Okoń szczególnie chętnie atakuje przynęte koloru brunatno-brązowego tzw. motoroil, ale równiez skuteczne są zółte, perłowe, miodowe, herbaciane i wszelkie podobne z brokatem . Warto używac też niwielkich woblerkow o agresywnej pracy. W czasie spiningowania trzeba często zmieniac stanowiska i rozglądac się za okoniami, które wędrują z miejsca na miejsce. Złowionego okonia "odprowadzają" zwykle aż do powierzchni wody 2 lub 3 okonie.

REGULAMIN

Okoń nie ma okresu ochronnego. Wymiar ochronny w zależności od okręgu wynosi od 15cm-20cm. W niektórych okręgach brak jest wymiaru ochronnego.Dobowy limit wagowy wynosi 5 kg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wodbo.pun.pl www.atom-scans.pun.pl www.djbartiwwe.pun.pl www.playrohan.pun.pl www.gta.pun.pl